سفارش تبلیغ
مجله هاست ایران
مجله هاست ایران


ساعت 12:17 عصر پنج شنبه 86/4/21

توجه توجه: این دفعه متنم زیاده اما یا نخونیدش یا اگه می خونید تا تهش بخونید! مدیونید اگه نصفه ولش کنید؟!

 

این بار می خوام درباره مداحان تهران و سبک اجرای برنامشون  بنویسم. چه مداحی خوبه و چه مداحی بده؟! می خوام بر اساس شناخت خودم و چیزهایی که به عینه دیدم براتون بنویسم!

 

یک سری مداحان تهران که هر ساله تو بازار بزرگ تهران عزاداری می کنند و هنوز همون سبک قدیمی و سنتی خودشون رو حفظ کردن!حدود 15 دقیقه به هر کدوم چهار پایه می دن میرن بالا عزاداری می کنند. تو دهه اول اجازه ورود خانوم ها رو به بازار نمی دن! امسال من خودم اون محله بودم بعدشم با خودم عهد کردم که دیگه پام رو عاشورا و تاسوعا اونجا نذارم! چراشم بماند!

 

یکی از مداح های بزرگ تهران حاج منصور ارضی هست که صنف لباس فروشها و مسجد ارگ دست ایشونه!! فوق العاده طرفدار داره و حتی 5:30 صبح که برنامه می زاره مردم استقبال گسترده ای ازش می کنند. هنوز همون سبک قدیمی خودش رو داره! به شب نهم و دهم محرم که می رسه صداش رسما می گیره معمولا 15/20 دقیقه بیشتر مداحی نمی کنه اما تو همین 15/20 دقیقه واقعا کولاک می کنه ادامه برنامه رو هم معمولا شاگردهاش ادامه می دن. البته اگه وقت هم کنه یکدفعه شروع می کنه به سخنرانی و رسما از یه جناح خاص طرفداری می کنه که من به شخصا اصلا از این کار خوشم نمیاد هر سخنی جایی و هر نکته مکانی دارد.

 

یکی دیگه از مداحان پر طرفدار حاج سعید حدادیان هست که مهدیه امام حسن مجتبی دستشون هست و طرفدارهای زیادی دارن. تا جایی که من مداحی هاشون رو گوش دادم خیلی قشنگ عزاداری می کنند و علاقه فراوونی هم به فرهنگ شهادت دارن اما متاسفانه جناح گیری های مذهبی هم در این جا وجود داره! آخه خدا رو خوش می یاد آدم 5:30 صبح بلند بشه به عشق امام حسین بره مجلس عزاداری یه دفعه وسط مجلس از این حرف ها زده بشه؟!! (آدم همین جوریش 5:30 صبح خواب هست) به نظر من این کار بهتره در سخنرانی اول هر مجلس صورت بگیره نه در وسطش.

 

حاج محمود کریمی و محمدرضا طاهری رو تا حالا مجلسشون نرفتم اما اون چیزایی هم که ازشون گوش دادم نشنیدم که سخنرانی خارج از بحث کنند! خدایی هم قشنگ مداحی می کنند و گلزار شهدای چیذر و پنبه چی کاملا پر می شه بعضی از شعرهای آقای کریمی واقعا قشنگه به دل آدم میشینه مصاحبه ای هم که با خودشون کردن گفتن که یه سری از این شعرها رو خودشون سرودن مثل یاس! از قدیم گفتن هر آنچه از دل برآید بر دل نشیند.

 

یه سری از مداحان هم مثل فاطمی, قدمی و... به صورت مداح کمکی با این مداحان اصلی کار می کنند!

 

اما یه دسته دیگه مداح داریم که خیلی جالب دسته بندی شدن مداحان لس آنجلسی (مطرب) که سردم دارانشون فکر می کنم خدا بیامرز سید جواد ذاکر باشه و حاج عبدالرضا هلالی. راجع به آقای ذاکر نمی خوام حرفی بزنم چون خوب نیست که پشت سر مرده حرف بزنیم. اما می رسیم به یکی از جنجالی ترین مداحان جناب آقای هلالی؟!!

 

کسی که در مسجد ابوذر مداحی می کرد و کم کم اینقدر طرفدار پیدا کرد که دیگه اون مسجد کفاف اون همه جمعیت رو نمی داد بعد جاشون رو عوض کردن  و رفتن حسینیه قهرودی ها به حدی مجالس شلوغ بود که دم در حسینیه آمبولانس, ماشین پلیس و آتش نشانی هم می ایستاد.

هر ننگی که بخواین بهش زدن: زن صیغه ای داره! پرادو داره؟! معتاده! فلان! بیسان!!! باید بگم که مسائل خانوادگی هرکس به خودش ربط نداره؟! دلش خواسته زن گرفته به شماها چه؟! مگه شماها دیدید که مواد کشیده؟! مگه شما مطمئنید که 3 تا بچه داره؟!  من خودم فیلمش رو با زنش دیدم و بعد از اون پام رو دیگه تو مجلساش نذاشتم نه به خاطر اینکه زن گرفته به خاطر اینکه شخصیت یه آدم تو ذهنم خراب شد. من نمی گم که این کارهاش درسته ها اما می گم گناه داره شخصیت یه آدم (هر چقدر هم بد رو) بین مردم خراب کنید.

 

اما از اینا که بگذریم می رسیم به سبک عزاداری ریتم تند و پیروی از آهنگ های اون ور آبی!

چیزی که الان باب شده از 7/8 تا 20/25 دقیقه حسین حسین گفتن که بعضی موقع ها اینقدر تند می گن که فقط به سینش می رسند و اسم رو به طور کامل نمی گن! یا از اصطلاحات سگ وقلاده و... استفاده می کنن که حال آدم بد می شه! انسانی که خدا به فرشته هاش امر می کنه که بهش سجده کنند حالا در توصیفش از سگ و اینجور چیزا صحبت کنند. یا اونقدر امام حسین رو خوار و ذلیل می کنند که نگو و نپرس!؟ در صورتی که همه ما می دونیم که امام حسین خودش دوست داشت که اینجوری کشته بشه و گرنه اگه اراده می کرد اون لشگر سی هزار نفره که سهله سی میلیون نفره رو هم می تونست از پا در بیاره. یا از شعرهای شادمهر و گوگوش ومنصور... و موسیقی های پاپ و جاز و حتی موسیقی سریال جنگی خاک سرخ استفاده می کنند؟! به بینید کار ما مسلمونا به کجا رسیده! شعر ( تو عزیز دلمی ) منصور خواننده لوس آنجلسی را برای سینه زنی و عزاداری امام حسین با همان ریتم و شعر استفاده میکنند و فقط کلمه ( حسین ) بهش اضافه شده. البته خنده نداره ها گریه داره. من دختر پیغمبر نیستم  صدای بعضی از خواننده های لس انجلسی رو هم گوش میدم، اما به هیچ وجه راضی نمیشم که از شعرهای اونا برای وصف یکی از بهترین آدم های روی زمین که امام حسین باشه استفاده کنند.

 

به نظر شما درسته که این مداح ها رو طرد کنن؟ از یه شهر اخراج کنند؟ خوب می ره یه جا دیگه می خونه؟ آیا درسته که آبروی یکی رو ببریم؟ آیا خوبه که روز شهادت حضرت زهرا تو خیابون ولیعصر بزنیمشون!!! آیا خوبه که هی بگیم نه بچه ها! این مداحی ها خیلی خطرناکه بچه ها! جیزه! این جور جاها نرید! اما بهتر نیست که بگیم این مداحی ها در شان شیعه نیست و رسما جلوی فعالیت اون افراد رو بگیریم و یه فکری هم برای اون افرادی که پای منبر اون مداح می رفتند بکینم؟!! نه همین طوری فی امان الله رهاشون کنیم؟!!

من یه دوستی داشتم  مجلس آقای هلالی می رفت بعد از 2/3 سال فهمید که این سبک عزاداری خوب نیست و دیگه مجلساش نرفت. اما چند درصد عین دوست من پیدا می شن که بتونن راه درست رو پیدا کنند؟!

 من برای اینکه این متن رو بنویسم کلی تو گوگل گشتم! شماها فقط حرفهای مخالف های اونا رو می گید اما فکر اون پسر بچه های 15/16 ساله که پای منبر این بنده خداها با چه عشقی می رن رو نمی کنید؟! این بچه تا میاد اما حسین رو بشناسه می زنید تو کاسه کوزشون که جمع کنید این کارا رو! ما ایرانی ها یه اخلاق بد داریم اینکه می گیم این کار رو نکن اما هیچ وقت نمی گیم جای اون کار چی کار بکن؟! خوب مثلا یه جای بزرگتر با امکانات بیشتر برای مداح های بزرگ ارائه بدیم که مردم جذب اون افراد بشند و دیگه پای منبر این بچه مداح ها نرن؟!

 

عوض اینکه به عکس و علم گیر بدیم که سالیان سال وجود داشته و هیچ مشکلی برای هیچکس به وجود نیاورده به این جور کارها گیر بدیم! که دیگه روز عاشورا با ارگ و پیانو تو میدون صادقیه برنامه اجرا نکنند!؟ در عزاداری امام  حسین ارگ و پیانو و انواع آلات موسیقی، چه جایگاهی داره؟ نقطه عطف همه ما بچه شیعه ها همین محرم و صفر هستش که دشمن خیلی خوب داره راه از بین بردنش رو پیدا می کنه.

 

 سازمان سیا :
رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفته بود بزودی ایجاد انحراف در هیات های مذهبی و مجالس عزاداری شیعه بخصوص امام سوم آنها را که بشدت به آن معتقد هستند را آغاز میکنیم وی متذکر شد 12 سال بر روی این پروژه تحقیق و بررسی گردیده است تا امروز به آن عمل شود. وی نقطه هدف در این کار را مداحان و سر دسته های مذهبی عنوان کرد و گفت معمولا این افراد علاقه عجیبی به معروف شدن و شاخص شدن ( کسوت بازی ) دارند و ما نیز با روشهای مخصوص خود به آنها پر و بال داده ، معروف کرده و سپس و برای مقاصد خود از آنها استفاده میکنیم . و وقتی اصالت ، مفهوم و تقّدس را از آنها بگیریم خود به خود اصل کار نیز از داخل شکست میخورد و بی مفهوم میشود .

وی شکست ناپذیر تر بودن شیعه نسبت به اهل سنت را وجود اعتقاد عمیق شیعیان به امام سوم ( اباعبدالله الحسین ) بیان کرد و گفت در ایران بر روی این کار میکنیم که شخص متدین انسان نا مناسب و مشکل داری نشان داده شود تا افراد بسوی مذهب نرفته و یا مذهبی بودن خود را مخفی کنند

دیگه لازم نیست واسه امام حسین گریه کنید؟! بهتره بشینیم به حال خودمون گریه کنیم! جای صورت مسئله پاک کردن باید اون مسئله رو حل کنیم!!!


¤ نویسنده: خانومی

نوشته های دیگران ( )

خانه
وررود به مدیریت
پست الکترونیک
مشخصات من
 RSS 

:: بازدید امروز ::
6
:: بازدید دیروز ::
1
:: کل بازدیدها ::
69477

:: درباره من ::

خانومی
پیش از آن که واپسین نفس را بر آرم، پیش از پژمردن آخرین گل، بر آنم که زندگی کنم، بر آنم که عشق بورزم، بر آنم که باشم...

:: لینک به وبلاگ ::


::پیوندهای روزانه ::

:: فهرست موضوعی یادداشت ها::

جامعه[3] .

:: آرشیو ::

بهار 86
تابستان 86
زمستان 86

:: اوقات شرعی ::

:: لینک دوستان من::

نازنین

:: لوگوی دوستان من::::وضعیت من در یاهو ::

یــــاهـو

:: خبرنامه وبلاگ ::

 

:: موسیقی ::